peníze

Pásový opar: kedy je nebezpečný, prečo vzniká, koho sa týka a ako sa ho viete zbaviť?

Vírusová infekcia, ktorá sa prejavuje na pokožke a môže vzniknúť „z ničoho nič“ aktiváciou spiaceho vírusu. Pásový opar je sekundárne ochorenie, ktoré je znakom prekonanej infekcie ovčích kiahní v detskom veku. Zaujímavosťou je, že k jeho prepuknutiu nepríde automaticky, ale podľa štatistík iba u 10 % populácie. Čo robiť, keď sa objaví?

Čo je pásový opar a prečo vzniká

Pásový opar je ochorenie prejavujúce sa na pokožke výsevom pľuzgierov v koncentrovaných plochách, ktoré vzniká na základe vírusovej infekcie. Je spôsobené známym herpetickým vírusom varicella zoster, ktorý je u detí zodpovedný za výskyt ovčích kiahní.

Hoci vírus dokáže byť v „spiacej“ forme v organizme aj dlhé roky a niekedy aj bez ďalších problémov, práve jeho aktiváciou príde k prejavom na pokožke. Samotný názov ochorenia je odvodený od toho, ako sa infekcia prejavuje navonok. Je pre ňu typický výsev vyrážok vo viditeľne ohraničených zhlukoch, najčastejšie v pruhoch alebo pásoch.

Najčastejšie je za jeho aktiváciou nejaký externý podnet oslabujúci obranyschopnosť organizmu, prípadne prepuknutie choroby zaťažujúcej imunitný systém.

Príznaky a kedy prebieha bez vyrážok

Typickým prejavom je výskyt vyrážok, no pásový opar začína postupne a tak, ako aj mnoho iných infekcií, prejavmi zápalu. Ide najmä o únavu, malátnosť a horúčku.

Neskôr sa pridajú ďalšie symptómy, konkrétne tieto:

  • pocity bolesti, pálenia a svrbenia na pokožke, prípadne brnenie, pocit mravčenia alebo zvýšená citlivosť
  • do 2 dní sa zvyknú objaviť prvé vyrážky, najčastejšie na bruchu, hrudníku, trupe alebo rukách, obvykle červenej farby
  • zhruba po týždni dochádza k ich zmene na pľuzgiere, ktoré sú naplnené tekutinou, najskôr čírou, neskôr zakalenou
  • po 2 až 3 týždňoch sa z nich stanú chrasty, tie odpadnú a pokožka sa zahojí, vo výnimočných prípadoch môžu zostať bledé škvrny

Okrem príznakov na koži sa môžu objaviť aj nechutenstvo do jedla, celkové ťažkosti s trávením, zažívacie problémy, zvýšená citlivosť na svetlo a bolesti hlavy, kĺbov či svalstva. Asymptoticky môže prebiehať pásový opar u niektorých detí, prípadne sa u nich objavujú všetky ostatné symptómy s výnimkou vyrážok na pokožke.

Liečba patrí do rúk lekára, navštívte ho

Ak sa u vás objavia spomínané príznaky, určite neseďte doma. Vaše kroky by mali smerovať k lekárovi, ktorý na základe anamnézy a s potvrdením cez laboratórne vyšetrenie steru určí, či sa naozaj jedná o pásový opar. Následne môže začať liečba.

Jej základom sú antivirotiká, ktoré by mali byť podané najneskôr do 3. dňa od objavenia prvých symptómov. Najčastejšie majú formu tabliet alebo krémov.

Pri vážnejšom priebehu sa spolu s antivirotikami nasadia aj kortikosteroidy a pri silných bolestiach sa podávajú analgetiká. V neskorších fázach sa používajú hojivé krémy a to na zmiernenie bolesti a regeneráciu pokožky. V prípade výskytu sekundárnej bakteriálnej infekcie na pokožke môže lekár indikovať aj antibiotickú liečbu.

Neliečený pásový opar je veľké riziko

Domáca liečba sa v prípade pásového oparu dôrazne neodporúča a to pre možné komplikácie či riziká, či už počas ochorenia, ale najmä v budúcnosti po ňom.

Dve tretiny prípadov sa vyriešia bez komplikácií, no len v prípade odbornej liečby. Ak ju zanedbáte, hrozí postherpetická neuralgia, čiže bolestivý stav aj po vymiznutí príznakov. Nebezpečné sú aj súvisiace neurologické komplikácie, napríklad riziko zápalu mozgových blán, problémy so sluchom alebo riziko ochrnutia tváre.

Ak sa opar objaví v blízkosti očí, pri neliečení môže prejsť až do ich zápalu, čoho najvážnejším následkom je poškodenie zraku. Najväčšou komplikáciou neliečeného ochorenia je generalizovaný pásový opar, ktorý môže zasiahnuť aj orgány.

Existuje prevencia a ak áno, čo robiť?

Efektívnou prevenciou voči prepuknutiu pásového oparu je posilnenie zdravej a prirodzenej imunity, pre ľudí vo veku nad 50 rokov existuje voči nemu aj vakcína.

Okrem nej je dôležité upraviť jedálniček a to tak, aby obsahoval čo najviac ovocia, zeleniny, rýb, orechov a semiačok. Všetky tieto suroviny obsahujú vitamíny C, D a E a spolu s nimi minerály selén či zinok, ktoré podporujú prirodzenú imunitu.

Súčasťou posilnenia obranyschopnosti by mali byť aj obmedzenie alkoholu a fajčenia, viac pohybu na čerstvom vzduchu a v primeranej miere aj otužovanie. Všetky opatrenia musia byť ale dlhodobé, nakoľko ich cieľom je podpora nešpecifickej a komplexnej imunity. Ak by ste pásový opar aj dostali, práve vďaka nej sa ho skôr zbavíte.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat