Slovné spojenie feng shui si bežne spájame s premiestňovaním nábytku a symbolom čiernej a bielej farby. No pod týmto pradávnym učením sa skrýva omnoho viac. Chceli by ste si týmto spôsobom zariadiť byt? Ak áno, v článku vám prinášame zopár užitočných tipov.
Čo je feng shui?
Učenie feng shui vychádza z čínskej kultúry a tradície. Je o poznávaní seba samého, pričom dôležitou jeho súčasťou je vhodné nastavenie energetických tokov. Z tohto hľadiska vám určite nie je neznámy pojem čchi.
Ide o energiu, ktorá je základom na duševnú i fyzickú pohodu. Potrebuje nerušene a harmonicky plynúť, a to sa dá dosiahnuť napríklad správnym umiestnením nábytku v priestore. Dôležitý je najmä priestor na spanie.
Vedeli ste, že…
… feng shui vychádza aj z ekologických princípov? Začať s ekologickým myslením pritom môžete už od maličkostí. Napríklad namiesto jednorazových alkalických batérií začať používať nabíjateľné. Samozrejme, nevyhnutnou podmienkou je zabezpečiť si kvalitnú nabíjačku na batérie AA / AAA.
Základné princípy feng shui
Pokiaľ si chcete zariadiť byt v štýle feng shui, musíte dodržať striktné pravidlá ako umiestniť nábytok či rôzne dekorácie. Začať by ste pritom mali už hneď od vchodových dverí. V tomto kontexte by predsieň mala byť jednoducho zariadená a vzdušná. Ako prvé sa preto treba zamerať na vypratanie nábytku z bytu.
Ďalšie pravidlá, ktoré by ste mali dodržať, sú nasledovné:
- Poriadok v byte je základom – žiadna vypraná bielizeň na posteli, či zaprataný pracovný stôl papiermi. Samozrejmosťou je aj uprataná detská izba, kde by každá hračka či školský predmet mali mať svoje miesto.
- Dostatok živých rastlín – izbové rastliny v byte sú základom pozitívnej energie, pričom dodávajú každej domácnosti úplne inú atmosféru.
- Vyvarujte sa prázdnym rohom – žiaden roh v byte by nemal byť prázdny. Iba tak môže energia voľne a harmonicky prúdiť. Ak nemáte rohy zaplnené nábytkom, stačí ak do nich umiestnite rastlinu alebo lampu.
- Pozitívne dekorácie – nemusí ísť pritom iba o sošku Budhy či dračiu korytnačku z čínskej tradície. Úplne stačí, ak umiestnite nejaký symbolický predmet, ktorý vo vás vyvoláva príjemné pocity, na dobre viditeľné miesto.
Zariaďovanie spálne
Pri zariaďovaní spálne v štýle feng shui je najdôležitejšie myslieť na zachovanie jej funkčnosti. A to znamená najmä zdravý a kvalitný spánok. Preto ako prvé je treba dbať na výber kvalitnej drevenej postele s tvrdým matracom. Ideálne, ak zvážite výrobu postele s matracom na mieru, aby sa vám na nej spalo čo možno najpohodlnejšie.
Ďalšie pravidlá pri zariaďovaní spálne podľa feng shui sú nasledovné:
- Matrac – na manželskú posteľ iba jeden veľký.
- Farby – steny spálne by mali byť vymaľované tlmenými či neutrálnymi farbami. Napríklad k pokojnému spánku vám pomôže svetlomodrá farba. Naopak, ak zvolíte na steny červenú farbu, tak sa veľmi nevyspíte. Sýtejšie a krikľavejšie farby voľte radšej iba na posteľnú bielizeň.
- Elektronika – čím jej bude v spálni menej, tým lepšie. Žiaden televízor ani počítač.
- Dvojice – predmety v spálni umiestňujte vo dvojiciach. Napríklad dve sviečky, dve rovnaké dekorácie na poličku…
- Záhlavie postele – v tomto priestore by mala byť stena, alebo priečka. Dodáva to pocit bezpečia. Nad posteľou neumiestňujte nič veľké a ťažké (žiadne poličky, obrazy vo veľkých rámoch…)
- Zrkadlo – nepatrí hneď oproti posteli. Radšej ho umiestnite do šatníkovej skrine na vnútornú stranu dverí.
Zariaďovanie pracovne
Pracovňa by mala byť zariadená jednoducho a bez zbytočných dekorácií, ktoré iba rozptyľujú sústredenie. Ďalej si dajte pozor najmä na:
- Poriadok na pracovnom stole – čím menej vecí je na pracovnom stole, tým lepšie môže prúdiť tok energie.Dokumenty a papiere skladujte iba v skrinkách s pevnými a nepresklenými dvierkami. Samozrejmosťou je ukrytie káblov od počítača a ďalšej elektroniky tak, aby neboli na očiach.
- Dostatok života – stačí malá ale vitálna rastlina v kvetináči. Podľa feng shui vnesie do vášho pracovného života rast a prosperitu.
- Správne umiestnenie stola – najlepšie v najvzdialenejšom rohu od vchodu do miestnosti. Dbajte na to, aby ste mali za chrbtom stenu a zároveň priamy výhľad na dvere. Podľa feng shui stena poskytuje ochranu a výhľadom na dvere zase získate prísun energie a pocit kontroly, pretože vám počas práce nebude nikto pozerať ponad plece.
- Prácu so symbolmi – stačí napríklad obľúbený obraz, ktorý vás inšpiruje, prípadne zarámovaný citát či nástenku so životnými cieľmi. Ideálne, ak tieto predmety použijete v odtieňoch zlatej a striebornej farby.
Zariaďovanie obývačky
Aj pri zariaďovaní obývačky si treba dať pozor na to, aby sa nestratila funkčnosť priestoru. Vo všeobecnosti by mal vyvolávať pocit bezpečného útočiska a vytvárať príjemnú atmosféru pre komunikáciu a rôzne rodinné aktivity.
Pozor si treba dať na:
- Farby – pre podlahu je ideálna zemitá farba. Nábytok a bytové doplnky môžu byť aj v sýtejších farbách. Sedacie súpravy je vhodné doplniť pestrými dekoračnými vankúšmi.
- Dostatok svetla – a to po celý deň. Cez deň treba samozrejme využiť čo najviac z prirodzeného svetla. Večer je v obývačke ideálne vytvoriť viac druhov svetla pomocou náladového osvetlenia z niekoľkých lámp. Využiť môžete aj sviečky. V súčasnosti sú veľmi obľúbené i rôzne svetelné LED reťaze.
- Prúdenie vzduchu – miestnosť vetrajte tak často, ako sa len dá. V lete zapínajte ventilátor alebo klimatizáciu a dbajte aj na čistou a arómu vzduchu. Pomôcť si môžete aj vonnými lampami či sviečkami.
Rada na záver
Ak máte v byte podlahu z drevených parkiet, je častým spôsobom ako vylepšiť jej vzhľad použitie moderného farebného koberca s vysokým vlasom.