peníze

Všetko o všiach – ako vyzerajú, čo spôsobujú a ako sa ich zbaviť

Voš detská je postrach každého rodiča. V minulosti sa na ich vykynoženie používali špeciálne šampóny, ktoré zaberali. Dnes sa však adaptovali natoľko, že odolajú skoro každému prípravku. Navyše väčšina šampónov a kondicionérov obsahuje chemické prísady, ktoré dráždia pokožku dieťaťa a dokonca môžu spôsobiť aj prudké alergické reakcie. Ako voš detská vyzerá a ako sa jej efektívne zbaviť?

Obrázok: Detailný pohľad na voš detskú. Zdroj: Wikipedia.org, Autor: Gilles San Martin – originally posted to Flickr as Male human head louse

Malý škaredý a protivný parazit

Tí, čo so všami nemajú žiadne skúsenosti a ich dieťa ich dostalo prvýkrát, si často ani nevšimnú, že toto malé nechutné „zvieratko“ parazituje vo vlasoch ich ratolesti.

Najčastejším príznakom toho, že sa môže jednať o vši, je nepríjemné svrbenie hlavy. Ak sa vaše dieťa stále škriabe a je nepokojné hlavne vo večerných hodinách, zoberte lupu a pri dobrom svetle mu skontrolujte vlasy a pokožku hlavy v okolí šije, čela a uší. Ak je pokožka začervenaná a vo vlasoch nájdete malé biele bodky spozornite.

Ako vyzerá voš detská?

Voš detská je cudzopasný hmyz, ktorý napáda prevažne vlasy, obočie alebo fúzy. Živí sa krvou, ktorú saje a na miestach uhryznutia vznikajú začervenané miesta, ktoré nepríjemne svrbia.

Voš je v priemere 3 mm veľká, má pieskovú až tmavohnedú farbu a pohybuje sa prostredníctvom elektrostatického náboja. Má 6 nôh, ktoré končia háčikmi. Vďaka nim sa dobre drží na pokožke hlavy hostiteľa.

Voš sa dožíva až 30 dní a denne nakladie cca 4 až 20 vajíčok. Bez krvi vydrží 1-2 dni.

Ako vyzerá hnida?

Hnidy si môžeme ľahko pomýliť s lupinami. Ak na hnidu pritlačíme mokrý prst, na rozdiel od lupín sa neprilepí. Hnida je veľká v priemere asi 1 mm.

Po vyliahnutí vši má hnida bielu farbu, ak je embryo ešte stále vo vnútri vajíčka, žltú. Vajíčko po vyliahnutí hnidy stále zostáva prilepené na vlase. Keď ho stlačíte medzi nechtami, praskne. Hnida je prilepená špeciálnym tmelom, ktorý samica pri vyliahnutí vajíčka vylučuje z reprodukčných orgánov.

Ako sa vši prenášajú?

Všiam sa najviac darí v temných zákutiach hlavy. Preto sa najčastejšie nachádzajú za ušami, na šiji alebo pod ofinou. Vši nevedia lietať ani skákať. Prenášajú sa priamym kontaktom. Najčastejšie miesta prenosu vší sú spoločné šatne, kde si deti odkladajú veci na oblečenie. Najviac sa im darí v zime, kedy sa nosia čiapky a šály.

Voš si nevyberá špinavé vlasy a nevníma rozdiel medzi voňavou či špinavou hlavou. Aj keď sa nazýva voš detská, nerozlišuje dokonca ani vek hostiteľa. Najčastejšie sa však rozširuje v detskom kolektíve. V prípade výskytu vší v rodine musíte byť obozretní všetci.

Zbaviť sa vší je oriešok. Alebo nie?

V lekárňach nájdete veľa prípravkov proti všiam. Od sprejov cez kondicionéry až po šampóny. Bohužiaľ, vši na tieto prípravky získavajú čoraz väčšiu odolnosť. Najúčinnejší spôsob odstránenia vší a hníd, je ich manuálne vyberanie.

Môžete použiť lupu a pinzetu a vyťahovať jednu voš po druhej, je to však časovo náročný úkon. Kým z vlasov povyberáte všetky vši, ostatné stihnú naklásť ďalšie vajíčka a dostávate sa do bludného kruhu.

Existuje však aj iný, sofistikovanejší spôsob, ako sa týchto potvor zbaviť – Čarovný všiváčik – špeciálny hrebeň na odstraňovanie vší aj perfektne prilepených hníd.

Má špeciálne mikrošpirály umiestnené na zuboch hrebeňa. Vďaka týmto mikrošpirálam sa dokážete zbaviť vší a hníd už počas prvého prečesávania. Tento zázračný hrebeň vám navyše ušetrí nemalé peniaze za prípravky, ktoré nie sú afektívne. Čarovný všiváčik stojí niekoľko eur a vydrží celý život, takže ho môžete použiť kedykoľvek a kdekoľvek.

Prevencia proti malým neprajníkom

Ak zistíte, že sa v kolektíve, v ktorom sa vaše dieťa pohybuje, vyskytnú vši, najlepšou prevenciou je neustála kontrola hlavy. Kontrolujte pokožku, či nie je začervenaná a vlasy, či v nich neuvidíte malý pohybujúci sa hmyz alebo malé bodky prilepené na vlasoch.

Oblečenie perte častejšie ako ste zvyknutí. Predovšetkým čiapky, šály, svetre a hlavne posteľnú bielizeň. Ak spávate s dieťaťom, ľahko sa môžete s týmto škaredým hmyzom prebudiť aj vy.

Pomáhajú aj tzv. repelentné gumičky, ktoré odpudzujú vši, čo sa môže hodiť hlavne dievčatám. Existujú aj šampóny, ktoré slúžia ako prevencia, no dávajte si pozor na ich zloženie. Môžu obsahovať zložky, ktoré nie sú vhodné pre časté použitie, pretože môžu dráždiť pokožku či dokonca spôsobiť alergiu.

Prevenciou sú aj éterické oleje, ktoré vši účinne odpudzujú. Najefektívnejšie sú oleje z Tea Tree alebo eukalyptu. Nemusíte sa obávať, že by deti mali z olejov mastné hlavy, stačí použiť len pár kvapiek do bežného šampónu.

Čo o všiach asi neviete?

Najstarší nájdený dôkaz výskytu vší je spred 9 000 rokov. Na zvyškoch vlasov sa našli vajíčka vši detskej. Archeologické nálezy máme k dispozícií aj zo starovekého Egypta a Stredného východu. Na týchto miestach sa našli staroveké odvšivovacie hrebene a v historických materiáloch boli zmienky o prostriedkoch proti všiam.

V 16. storočí používali ľudia na odvšivenie hlavy prípravok z datlí a múky. Dokonca umelci často maľovali odvšivovanie a bol to niekedy hlavný motív ich malieb. V Portugalsku v 19. storočí namiesto čistenia topánok obchodníci na uliciach ponúkali originálnu službu. Vycvičené opice za poplatok zákazníkom vyberali vši.

Voš detská mala v minulosti krídla, ale v priebehu evolúcie zakrpateli. U vší chýba štádium kukly, po štádiu larvy nasleduje hneď dospelý jedinec.

Hnida, v ktorej je ešte embryo, je hneď pri koreni vlasu, prázdne vajíčko je na odrastoch.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat